WISC-4 zeka testi


Wisc-4 Testi 6 yaş ile 16 yaş 11 ay grubu İçin uygulanır. Tüm Dünyada Psikologlar Tarafından Kullanılan En Yaygın Zeka Testidir.

Bu test bireysel olarak uygulanır. Dünya üzerinde kullanılan geçerliliği ve güvenirliği kanıtlanmış en yaygın uygulamadır. Zeka seviyesini(IQ) belirlememizde ve gerekli yönlendirmeleri yapmamızda yardımcı olur.

NEDEN ÇOCUĞUMA WİSC-4 ZEKA TESTİ YAPTIRMALIYIM?

Wisc-4 Zekâ Testi temel olarak çocuğun zeka seviyesini belirlemek için yapılır. Bunun yanı sıra aşağıda bahsedilen tüm yetenekleri öğrenmek yaşının altı veya üstünde giden yetenekleri tespit ettikten sonra doğru yönlendirebilmek için uygulanır.

TEST HANGİ YETENEKLERİ ÖLÇER?

Wisc-4 testi bugün birçok psikolojik problemi tespit edebilmede veya daha iyi anlamada da çok önemli ip uçları vermektedir:

 

· Çocuğun potansiyelini tanımak

· Üstün zeka durumunu anlamak

· Öğrenme güçlüğü

· Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

· Ders başarısızlığı

· Algılama ve anlama güçlüğü

· Okula uyum sorunları

· İçe kapanıklık

· Sosyal kaygılar

· Okul fobisi

· Özgüven eksikliği

· İletişim problemleri

· Sınav kaygısı

· Alt ıslatma

· İnatçılık, saldırganlık, karşıt olma-karşıt gelme bozukluğu, dürtü kontrol bozuklukları, evden-okuldan kaçma… gibi bir çok psikolojik sorunların zeka düzeyi ile bağlantılı olup olmadığının tespit edilmesinde

Wisc-4 Zeka Testi’nden yararlanılmaktadır.

 

Tüm testin uygulaması yaklaşık 1,5-2 saat arası sürmektedir. Ancak her çocuğun çalışma hızı ve motivasyon düzeyine bağlı olarak test süresi farklılıklar gösterebilmektedir.

 

 

TESTE GELMEDEN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Çocuğunuzun karnı tok, uykusunu almış, dinlenmiş ve rahat olabileceği kıyafetlerin olması önemlidir. Testi yaptırmadan önce, çocuğunuza ‘zeka testi yaptıracağız, bu yüzden dikkatli yap, iyi dinle ‘ gibi ifadeler kullanmamaya özen göstermeliyiz. Bu gibi söylemler stres, kaygı ve gerilim yaratabilmektedir ve performansı otomatik olarak etkileyebilmektedir. Çocuğunuza: becerilerini tanımak için bir uzman ile birlikte yaklaşık 2 saatlik bir uygulama yapacağını, okul testleri gibi puanlandırılan bir sınav olmadığını, kendisinin nasıl daha iyi öğrendiği ve hangi alanlarda desteklenmesinin kendisi için iyi olacağı bilgisinin elde edileceğini söyleyebilirsiniz.

WISC-4 Zeka testini hangi uzmanlar uygulayabilir?

WISC-4 Zeka Testi, sadece Türk Psikologlar Derneği tarafından verilen WISC-4 Uygulama Sertifikası’na sahip uzmanlar tarafından uygulanabilir.

Uzman Klinik Psikolog İrem Yılmazer, Çekmeköy Madenler mevkiisindeki ofisinde danışanlarına WISC-4 testi uygulamaktadır.

Social Media Links Genius