Özel Öğrenme Güçlüğü( ÖÖG)


Çocuğun zekası normal ve üzerinde olmasına rağmen, Türkçe/matematikte ya da  bazen her ikisinin de beraber görüldüğü, yazım hatalarının sıklıkla yapıldığı ve öz bakım becerilerinde zayıflıklar görülerek karşımıza çıkmaktadır.

Öög dair hassasiyetim, zekalarının fark edilmiyor oluşundan ve zekalarında bir gerilik söz konusu olduğunun düşünülmesinden kaynaklanmaktadır. Öög , asla bir zeka geriliği değildir ! bu çocuklara imkan verilirse çok başarılı olabilecekleri alanlar söz konusudur.

Öög tanısı almış kişilerin, dikkat süreleri oldukça kısadır. Öğrenme modeli olarak, çocuklarınızın ortalama dikkat sürelerini bilmeniz size ve çocuğunuza fayda sağlayacaktır.

Bu çocukların performanslarının sadece akademik alanda değerlendirilmemesi ve diğer sosyal alanlar da yaptıklarının küçümsenmemesi gerekir. Öög tanısı alan çocuklar, birey olduklarında kendine ve yaptığı işe güvensiz, kararsız ve öz saygının gelişmediği bir tablo olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Dört işlem yapmada zorlanabilir ama masa tenisi, bağlama, tiyatro, seramik, satranç, futbol gibi yüzlerce konularda desteklenmelidir. Benim net bildiğim bu konularda deli gibi ücretler de ödemeden bulunduğunuz bölgeye yakın Halk Eğitim Merkezlerinde ya da belediye faaliyetlerin de bulunan öğretmenler bulunmakta ve bu uygulamalar ücretsiz ailelere sunulmaktadır. Size önerim çocuklarınızı bu konuda teşvik etmeniz ve çocuğunuzun ilgi alanlarına göre tercih yapmanızdır.

Dikkat geliştirme setleri mevcut. Bu çocuklarda ders gibi değil de hem eğlenceli, boş vakitlerini değerlendirmek amacı ve dikkat sürelerine iyi gelebilecek faaliyet olarak bu setlerin aileler tarafından çocuğa temin edilmesi de faydalı olacaktır.

Okuma teknikleri konusunda çocuğun seviyesine uygun, basit dil kullanılması, yazıların daha iri iri olduğu kitapların tercih edilmesi uygun olacaktır. Aile üyelerinden biri önce kısa metni kendisi sesli ve dikkatli okuyup sonra çocuğun okumasını evde minik bir egzersiz haline çevirebilir. Okunan metnin ses kaydına alınıp, çocuğun yanlış okuduğu yeri kendisinin fark etmesi faydalı bir çalışma olacaktır. Amaç 100 sayfa çocuğa okutup ailenin kendisini mutlu etmesi değildir, amaç 5 sayfa dahi okusa anlayarak, cümleler, kelimeler arasında bağlantı kurarak ne demek istendiğinin muhakeme edilmesine fayda sağlamaktır.

Zihinsel olarak dört işlemde sorun yaşadıklarından ileriki yaşlarda para harcama konusunda birtakım sorunlar oluşabilmektedir. Bu sebeple yaşına uygun minik harcamaların yapılması konusunda desteklenmelidir.

Tekrar etmekte fayda var ki akademik becerinin yanı sıra sporsal ya da sanatsal faaliyetler ile çocuğunuzu lütfen farklı alanlara yönlendirme yapın.

 

Uzm. Psk. İrem Yılmazer

Social Media Links Genius