DEHB DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERTAKTİVİTE BOZUKLUĞU

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERTAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB)


DEHB, yaşam boyu kalıcı nörolojik bir bozukluktur. DEHB tanısı almış çocukların 1/3 ‘i yetişkinlikte de aynı şekilde devam ederken, 2/3’si dikkatsizlik ya da dürtüsellik gibi,-en azından biri- şeklinde devam edebilmektedir.

DEHB’nin sebebi tam olarak bilinmese de, yapılan araştırmalar sonucunda genetik ve sosyal faktörlerin neden olduğu görülmektedir. Özellikle son yapılan çalışmalarda aileler genelde reddedici olsa da, çocukların yemiş olduğu gıdaların içindeki katkı maddeleri, boyalar ve şekerler de DEHB’nin de gelişmesine olanak sunmaktadır.

DEHB'li bir bireyin sahip olduğu temel problemler kısa dikkat süresi, davranış zorlukları ve huzursuzluktur. Arkadaş, aile, öğretmene karşı (söylenenlere) dikkat azdır. Sosyal red, okul başarısı ve disiplin gibi konularda sorun yaşamaktadırlar.

DEHB tanısının geç konması ya da fark edilmemesi ilerde birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Örneğin; öğrenme bozuklukları, davranış bozuklukları, depresyon, alkol ve madde kullanımı, anksiyete bozuklukları gibi. Bu durumların yaşanması için illa DEHB'ye bağlı olarak ilerlemesi gerekmiyor tabi ki, ancak DEHB yaşayan bir birey, okul hayatındaki başarısızlık ve buna paralel olarak kişinin kendine dair özsaygının olmaması, aile üyelerinin bireyin yaşadığı durumu anlayamaması, ona destek vermemesi gibi durumlar yukarıdakilerin oluşması için sebep oluşturabilmektedir.

DEHB tanısı almış birey ve yakınlarının ilaç kullanmaya karşı bir reddi bulunmaktadır. İlaç kesin bir çözüm değildir ancak tedavi etmede büyük etkeni vardır. Şeker hastası biri çok büyük olasılıkla ilaç kullanmaya mecbur ancak ilaç, hastalığın bitmesi veya önlenmesi için asla kesin çözüm değildir. Hastanın yeme-içmesine, diyet ve sporuna varıncaya kadar dikkat etmesi gerekmektedir. DEHB tanısı almış bireylerde ilaç + sosyal faaliyet ki özellikle spor bu çocuklar için çok disiplin edici bir çalışmadır. Bu çocukların yakınları tarafından özellikle anlayış görmesi çok önemlidir. İlaç kullansa dahi, beklediği akademik karşılığı alamayan bir anne baba çocuğunu azarlamaya devam ettiği sürece DEHB azalsa da, bu sefer çocuğun özgüvenine dair bir sorun çıkarabilmektedirler.

Social Media Links Genius