Yazılarım

Şema Terapi

Çocukluk dönemimizde yakınlarımız tarafından ihtiyaçlarımız karşılanmadığında uyum bozucu birçok şemalar geliştiririz. Bu uyum bozucu şemalar; kendimize, diğer insanlara ve dünyaya karşı bir bakış açısı oluşturur.

Aldatma evlilik terapisi

Aldatma, çift terapilerinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve kişiler için son derece can yakıcı bir sonuç olarak görülür. Sonuç kelimesin altını çizmek isterim çünkü aldatma da bir sebep değil, bir sonuçtur.

BOŞANMA ve ÇOCUK

Boşanma kararı almak kadar başka zor olan bir konu da bu durumun çocuklarınıza nasıl söyleneceğidir. Bazı aileler bu durumu olumlu atlatabilirken, bazıları olumsuz atlatabilmektedir. Tercih edilmesi gereken;

Çocuğun zekası normal ve üzerinde olmasına rağmen, Türkçe/matematikte ya da  bazen her ikisinin de beraber görüldüğü, yazım hatalarının sıklıkla yapıldığı ve öz bakım becerilerinde zayıflıklar görülerek karşımıza çıkmaktadır.

Depresyon, günümüzde yaygın, tekrarlayıcı ve olumsuz sonuçları olan bir rahatsızlıktır. Depresyon şiddetine göre ilaç tedavisi gerektirir ancak tekrarlanabilir olmasından dolayı kişinin kendi durumunu fark edebilmesi ve durumunu kontrol altına alabilmesi bakımından terapi alması önemlidir.